Прејди на содржината

Елсниц (Рудни Планини)

Координати: 50°43′20″N 12°41′55″E / 50.72222° СГШ; 12.69861° ИГД / 50.72222; 12.69861
Од Википедија — слободната енциклопедија
Елсниц
Поглед на Елсниц
Поглед на Елсниц
Поглед на Елсниц
Грб на Елсниц
Елсниц (Рудни Планини) во рамките на Германија
Елсниц (Рудни Планини)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Градски единици 6
Градоначалник Ханс-Лудвиг Рихтер
Основни податоци
Површина 26,28 км2
Надм. височина 330−491 м
Население 10.983 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 418 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09376
Повик. бр. 037298
Портал www.oelsnitz-erzgeb.de
Местоположба на градот Елсниц во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°43′20″N 12°41′55″E / 50.72222° СГШ; 12.69861° ИГД / 50.72222; 12.69861

Елсниц (германски: Oelsnitz) — град во округот Рудни Планини, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 14 километри источно од Цвикау и 20 километри југозападно од Кемниц. Помеѓу 1844 и 1971 година била ископувана руда од јаглен во Елсниц и околните градови. Големиот рудник „Карл-Либкнехт“ станал рударски музеј во 1986 година.

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]