Јештат

Координати: 50°30′52″N 13°5′19″E / 50.51444° СГШ; 13.08861° ИГД / 50.51444; 13.08861
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јештат
Црква во Јештат
Црква во Јештат
Црква во Јештат
Грб на Јештат
Јештат во рамките на Германија
Јештат
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Градоначалник Олаф Етел
Основни податоци
Површина 49,69 км2
Надм. височина 520−821 м
Население 2.569 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09477
Повик. бр. 037343
Портал www.joehstadt.de
Местоположба на градот Јештат во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°30′52″N 13°5′19″E / 50.51444° СГШ; 13.08861° ИГД / 50.51444; 13.08861

Јештат (германски: Jöhstadt) — град во округот Рудни Планини, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа на Рудните Планини, на граница со Чешка, 10 километри југоисточно од Анаберг-Буххолц и 25 километри североисточно од Карлови Вари.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]