Чорлау

Координати: 50°34′0″N 12°39′0″E / 50.56667° СГШ; 12.65000° ИГД / 50.56667; 12.65000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Чорлау
Административна зграда во Чорлау
Административна зграда во Чорлау
Административна зграда во Чорлау
Грб на Чорлау
Чорлау во рамките на Германија
Чорлау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Месни единици 3
Градоначалник Волфганг Леонхарт (ДХС)
Основни податоци
Површина 21,99 км2
Надм. височина 548 м
Население 5.165 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 235 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 08321
Повик. бр. 03771
Портал www.zschorlau.de
Местоположба на Чорлау во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°34′0″N 12°39′0″E / 50.56667° СГШ; 12.65000° ИГД / 50.56667; 12.65000

Чорлау (германски: Zschorlau) — општина во округот Рудни Планини, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)