Геленау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Геленау
Административна зграда во Геленау
Административна зграда во Геленау
Грб на Геленау
Геленау во рамките на Германија
Геленау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Градоначалник Рајнхард Пенцис (ДХС)
Основни податоци
Површина 21,11 км2
Надм. височина 513 м
Население 4.104 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 194 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09423
Повик. бр. 037297
Портал www.gelenau.de
Местоположба на Геленау во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Координати 50°42′41″N 12°57′55″E / 50.71139° СГШ; 12.96528° ИГД / 50.71139; 12.96528Координати: 50°42′41″N 12°57′55″E / 50.71139° СГШ; 12.96528° ИГД / 50.71139; 12.96528

Геленау (германски: Gelenau) — општина во округот Рудни Планини, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Извори[уреди | уреди извор]

  • Геленау - Август Шуман: „Полн државен, поштенски и новински лексикон на Саксонија“, Том 3, Цвикау 1816, стр. 71 f. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Геленау во дигиталниот историски именик на места во Саксонија (Digitalen Historischen Ortsverzeichnis von Sachsen)
  • Бушмиле во дигиталниот историски именик на места во Саксонија (Digitalen Historischen Ortsverzeichnis von Sachsen)