Амтсберг

Координати: 50°44′N 13°0′E / 50.733° СГШ; 13.000° ИГД / 50.733; 13.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Амтсберг
Замок во Чорлау
Замок во Чорлау
Замок во Чорлау
Грб на Амтсберг
Амтсберг во рамките на Германија
Амтсберг
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Месни единици 4
Градоначалник Силвио Краузе (ДХС)
Основни податоци
Површина 23,23 км2
Надм. височина 440 м
Население 3.676 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 158 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09439
Повик. бр. Дитерсдорф 037209 / Вајсбах/Шлесхен 03725
Портал www.gemeinde-
amtsberg.de
Местоположба на Амтсберг во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°44′N 13°0′E / 50.733° СГШ; 13.000° ИГД / 50.733; 13.000

Амтсберг (германски: Amtsberg) — општина во округот Рудни Планини, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)