Милденау

Координати: 50°35′59″N 13°4′8″E / 50.59972° СГШ; 13.06889° ИГД / 50.59972; 13.06889
Од Википедија — слободната енциклопедија
Милденау
Милденау во рамките на Германија
Милденау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Месни единици 5
Градоначалник Конрад Фогел (ДХС)
Основни податоци
Површина 31,67 км2
Надм. височина 515 м
Население 3.388 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 107 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09456
Повик. бр. 03733
Портал www.gemeinde-mildenau.de
Местоположба на Милденау во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°35′59″N 13°4′8″E / 50.59972° СГШ; 13.06889° ИГД / 50.59972; 13.06889

Милденау (германски: Mildenau) — општина во округот Рудни Планини, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)