Прејди на содржината

Буркхартсдорф

Координати: 50°44′5″N 12°55′19″E / 50.73472° СГШ; 12.92194° ИГД / 50.73472; 12.92194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Буркхартсдорф
Црква во Буркхартсдорф
Црква во Буркхартсдорф
Црква во Буркхартсдорф
Грб на Буркхартсдорф
Буркхартсдорф во рамките на Германија
Буркхартсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Општ. заед. Ауербах-Буркхартсдорф-Горнсдорф
Месни единици 4
Градоначалник Томас Пробст
Основни податоци
Површина 21,19 км2
Надм. височина 400−520 м
Население 6.091 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 287 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09235
Повик. бр. 03721/037209
Портал www.burkhardtsdorf.de
Местоположба на Буркхартсдорф во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°44′5″N 12°55′19″E / 50.73472° СГШ; 12.92194° ИГД / 50.73472; 12.92194

Буркхартсдорф (германски: Burkhardtsdorf) — општина во округот Рудни Планини, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)