Мариенберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мариенберг
Мариенберг во 1650
Мариенберг во 1650
Мариенберг во 1650
Грб на Мариенберг
Мариенберг во рамките на Германија
Мариенберг
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Градски единици 9
Градоначалник Томас Витиг (ДХС)
Основни податоци
Површина 133,47 км2
Надм. височина 609 м
Население 16.716 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 125 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09491-09496
Повик. бр. 03735
Портал www.marienberg.de
Местоположба на градот Мариенберг во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°38′N 13°9′E / 50.633° СГШ; 13.150° ИГД / 50.633; 13.150Координати: 50°38′N 13°9′E / 50.633° СГШ; 13.150° ИГД / 50.633; 13.150

Мариенберг (германски: Marienberg) — град во Германија. Бил главен град на округот Средни Рудни Планини во јужниот дел на сојузната покраина Саксонија, а од август 2008 година е дел од новиот округ Рудни Планини.

Географија[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа на плато северно од планинскиот масив Рудни Планини, на надморска височина помеѓу 460 и 891 метар. Се наоѓа околу 31 километар јужно од Кемниц, со кој е поврзан преку железницата Флехатал (Flöhatalbahn).

Историскиот центар на градот следел ректагуларен план, имитирајќи ја италијанската ренесанса. Центарот се наоѓа на плоштадот со површина од 1,7 хектари.

Мариенберг и Поберсхау биле здружени во Амт Мариенберг, сè додека Поберсхау не се приклучил кон Мариенберг од 1 јануари 2012.

Историја[уреди | уреди извор]

Првиот документиран доказ поврзан со Мариенберг е спомнувањето на селото Вистеншлета како Слетин (Sletyn) во 1323 година. Меѓутоа, градот бил основан на 27 април 1521 година од Хајнрих IV, војвода на Саксонија, по откривањето на среброто во 1519 година. Мариенберг добил градски права во 1523 година и имал свој рударски одбор од 1525 година. Во 1555 година, имало над илјада рудници во областа на Мариенберг. По ископувањето на среброто, бакарот и калајот биле ископувани во XVII век. Последниот рудник бил затворен во 1899 година. Денес, туризмот е важен сектор на економијата.

Градски окрузи[уреди | уреди извор]

 • Гебирге
 • Гелобтланд
 • Хитенгрунд
 • Кинхајде
 • Лаута
 • Лаутербах
 • Нидерлаутерштајн
 • Поберсхау
 • Рајценхајн
 • Рибенау
 • Зацунг на Хиртштајн

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]