Гросрикерсвалде

Координати: 50°37′45″N 13°7′9″E / 50.62917° СГШ; 13.11917° ИГД / 50.62917; 13.11917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гросрикерсвалде
Административна зграда во Гросрикерсвалде
Административна зграда во Гросрикерсвалде
Административна зграда во Гросрикерсвалде
Грб на Гросрикерсвалде
Гросрикерсвалде во рамките на Германија
Гросрикерсвалде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Месни единици 6
Градоначалник Јерг Штефан
Основни податоци
Површина 26,69 км2
Надм. височина 536 м
Население 3.353 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 126 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09518
Повик. бр. 03735
Портал www.grossrueckerswalde.de
Местоположба на Гросрикерсвалде во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°37′45″N 13°7′9″E / 50.62917° СГШ; 13.11917° ИГД / 50.62917; 13.11917

Гросрикерсвалде (германски: Großrückerswalde) — општина во округот Рудни Планини, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)