Прејди на содржината

Дребах

Координати: 50°40′24″N 13°01′5″E / 50.67333° СГШ; 13.01806° ИГД / 50.67333; 13.01806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дребах
Административна зграда во Дребах
Административна зграда во Дребах
Административна зграда во Дребах
Грб на Дребах
Дребах во рамките на Германија
Дребах
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Општ. заед. Гринер Грунд
Градоначалник Јенс Хауштајн (ДХС)
Основни податоци
Површина 32,74 км2
Надм. височина 477 м
Население 5.080 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 155 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09430, 09435
Повик. бр. 03725, 037341, 037369
Портал www.gemeinde-drebach.de
Местоположба на Дребах во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°40′24″N 13°01′5″E / 50.67333° СГШ; 13.01806° ИГД / 50.67333; 13.01806

Дребах (германски: Drebach) — општина во округот Рудни Планини, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)