Нидервиршниц

Координати: 50°43′19″N 12°45′18″E / 50.72194° СГШ; 12.75500° ИГД / 50.72194; 12.75500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нидервиршниц
Административна зграда во Нидервиршниц
Административна зграда во Нидервиршниц
Административна зграда во Нидервиршниц
Нидервиршниц во рамките на Германија
Нидервиршниц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Општ. заед. Лугау
Градоначалник Ролф Хефер (СДП)
Основни податоци
Површина 6,06 км2
Надм. височина 420 м
Население 2.573 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 425 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09399
Повик. бр. 037296
Местоположба на Нидервиршниц во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°43′19″N 12°45′18″E / 50.72194° СГШ; 12.75500° ИГД / 50.72194; 12.75500

Нидервиршниц (германски: Niederwürschnitz) — општина во округот Рудни Планини, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)