Талхајм (Саксонија)

Координати: 50°42′9″N 12°51′6″E / 50.70250° СГШ; 12.85167° ИГД / 50.70250; 12.85167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Талхајм
Градското собрание на Талхајм
Градското собрание на Талхајм
Градското собрание на Талхајм
Грб на Талхајм
Талхајм (Саксонија) во рамките на Германија
Талхајм (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Градоначалник Рене Кин
Основни податоци
Површина 10,92 км2
Надм. височина 450 м
Население 5.968 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 547 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09380
Повик. бр. 03721
Портал www.thalheim-erzgeb.de
Местоположба на градот Талхајм во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°42′9″N 12°51′6″E / 50.70250° СГШ; 12.85167° ИГД / 50.70250; 12.85167

Талхајм (германски: Thalheim) — град во округот Рудни Планини, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 5 километри источно од Штолберг и 16 километри јужно од Кемниц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]