Чопау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чопау
Главниот плоштад во Чопау
Главниот плоштад во Чопау
Грб на Чопау
Чопау во рамките на Германија
Чопау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Општ. заед. Чопау
Градоначалник Клаус Бауман
Основни податоци
Површина 22,90 км2
Надм. височина 350 м
Население 9.024 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 394 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09405 09434
Повик. бр. 03725
Портал zschopau.de
Местоположба на градот Чопау во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Координати 50°45′0″N 13°04′0″E / 50.75000° СГШ; 13.06667° ИГД / 50.75000; 13.06667Координати: 50°45′0″N 13°04′0″E / 50.75000° СГШ; 13.06667° ИГД / 50.75000; 13.06667

Чопау (германски: Zschopau) — град во германската сојузна покраина Саксонија, се наоѓа на двата брега на реката Чопау, 9 километри југоисточно од Кемниц. Тој е дел од округот Рудни Планини.

Градот е познат по производството на мотоцикли, особено марките DKW и MZ Motorrad- und Zweiradwerk GmbH и играчки VEB Plasticart.

Чопау има една парохиска црква посветена на Свети Мартин, градско собрание и замок (Schloss Wildeck), чија изградба започнала во дванаесеттиот век.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)
  • Чопау во дигиталниот историски именик на места во Саксонија (Digitalen Historischen Ortsverzeichnis von Sachsen)
  • Гансхојзер во дигиталниот историски именик на места во Саксонија (Digitalen Historischen Ortsverzeichnis von Sachsen)
  • Вилиштал во дигиталниот историски именик на места во Саксонија (Digitalen Historischen Ortsverzeichnis von Sachsen)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]