Ауербах (Рудни Планини)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ауербах
Црква во Ауербах
Црква во Ауербах
Црква во Ауербах
Грб на Ауербах
Ауербах (Рудни Планини) во рамките на Германија
Ауербах (Рудни Планини)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Општ. заед. Ауербах
Градоначалник Андреас Дрексел
Основни податоци
Површина 8,26 км2
Надм. височина 534 м
Население 2.432 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 294 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09392
Повик. бр. 03721
Портал www.auerbach-erzgebirge.de
Местоположба на Ауербах во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°41′13″N 12°54′49″E / 50.68694° СГШ; 12.91361° ИГД / 50.68694; 12.91361Координати: 50°41′13″N 12°54′49″E / 50.68694° СГШ; 12.91361° ИГД / 50.68694; 12.91361

Ауербах (германски: Auerbach) — општина во округот Рудни Планини, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)