Прејди на содржината

Гринхајнихен

Координати: 50°46′3″N 13°9′14″E / 50.76750° СГШ; 13.15389° ИГД / 50.76750; 13.15389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гринхајнихен
Црква во Гринхајнихен
Црква во Гринхајнихен
Црква во Гринхајнихен
Грб на Гринхајнихен
Гринхајнихен во рамките на Германија
Гринхајнихен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Општ. заед. Вилденштајн
Градоначалник Клаус Хепе (ДХС)
Основни податоци
Површина 28,79 км2
Надм. височина 421 м
Население 3.339 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 116 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09579, 09437
Повик. бр. 037294, 03725
Портал www.gruenhainichen.eu
Местоположба на Гринхајнихен во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°46′3″N 13°9′14″E / 50.76750° СГШ; 13.15389° ИГД / 50.76750; 13.15389

Гринхајнихен (германски: Grünhainichen) — општина во округот Рудни Планини, во Саксонија, Германија. Од 1 март 2008 година Гринхајнихен и соседната општина Валдкирхен се споиле. На 1 јануари 2015 година кон општината се приклучила и општината Борстендорф.

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)