Бернихен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бернихен
Административна зграда во Бернихен
Административна зграда во Бернихен
Грб на Бернихен
Бернихен is located in Германија
Бернихен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Општ. заед. Вилденштајн
Градоначалник Удо Френер
Основни податоци
Површина 15,48 км2
Надм. височина 517 м
Население 972 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 63 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09437
Повик. бр. 037294
Портал www.boernichen.de
Местоположба на Бернихен во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Координати 50°44′58″N 13°8′29″E / 50.74944° СГШ; 13.14139° ИГД / 50.74944; 13.14139Координати: 50°44′58″N 13°8′29″E / 50.74944° СГШ; 13.14139° ИГД / 50.74944; 13.14139

Бернихен (германски: Börnichen) — општина во округот Рудни Планини, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)