Хајдерсдорф

Координати: 50°41′0″N 13°24′0″E / 50.68333° СГШ; 13.40000° ИГД / 50.68333; 13.40000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хајдерсдорф
Административна зграда во Хајдерсдорф
Административна зграда во Хајдерсдорф
Административна зграда во Хајдерсдорф
Хајдерсдорф во рамките на Германија
Хајдерсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Општ. заед. Зајфен
Градоначалник Дитер Липман
Основни податоци
Површина 9,49 км2
Надм. височина 593 м
Население 777 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 82 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09526
Повик. бр. 037361
Портал www.heidersdorf.de
Местоположба на Хајдерсдорф во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°41′0″N 13°24′0″E / 50.68333° СГШ; 13.40000° ИГД / 50.68333; 13.40000

Хајдерсдорф (германски: Heidersdorf) — општина во округот Рудни Планини, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)