Хондорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хондорф
Административна зграда во Хондорф
Административна зграда во Хондорф
Грб на Хондорф
Хондорф is located in Германија
Хондорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Градоначалник Матијас Грошвиц (ДХС)
Основни податоци
Површина 5,26 км2
Надм. височина 363 м
Население 3.461 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 658 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09394
Повик. бр. 037298 u. 037204
Местоположба на Хондорф во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Координати 50°44′44″N 12°40′24″E / 50.74556° СГШ; 12.67333° ИГД / 50.74556; 12.67333Координати: 50°44′44″N 12°40′24″E / 50.74556° СГШ; 12.67333° ИГД / 50.74556; 12.67333

Хондорф (германски: Hohndorf) — општина во округот Рудни Планини, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)