Цвениц

Координати: 50°37′49″N 12°48′48″E / 50.63028° СГШ; 12.81333° ИГД / 50.63028; 12.81333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Цвениц
Поглед на Цвениц
Поглед на Цвениц
Поглед на Цвениц
Грб на Цвениц
Цвениц во рамките на Германија
Цвениц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Градоначалник Волфганг Триберт (ДХС)
Основни податоци
Површина 64,18 км2
Надм. височина 550 м
Население 11.861 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 185 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 08297
Повик. бр. 037754
Портал www.zwoenitz.de
Местоположба на градот Цвениц во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°37′49″N 12°48′48″E / 50.63028° СГШ; 12.81333° ИГД / 50.63028; 12.81333

Цвениц (германски: Zwönitz) — град во округот Рудни Планини, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Тој се наоѓа 9 километри јужно од Штолберг и 24 километри југозападно од Кемниц.

Населби[уреди | уреди извор]

Градот се состои од следниве населби:

  • Бринлос
  • Гинсдорф
  • Дорфкемниц
  • Кинхајде

Личности[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]