Нојкирхен (Рудни Планини)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нојкирхен
Црква во Нојкирхен
Црква во Нојкирхен
Црква во Нојкирхен
Грб на Нојкирхен
Нојкирхен (Рудни Планини) во рамките на Германија
Нојкирхен (Рудни Планини)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Градоначалник Штефан Лори (ДХС)
Основни податоци
Површина 20,12 км2
Надм. височина 350 м
Население 7.000 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 348 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09221
Повик. бр. 0371
Портал www.neukirchen-erzgebirge.de
Местоположба на Нојкирхен во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°46′46″N 12°52′1″E / 50.77944° СГШ; 12.86694° ИГД / 50.77944; 12.86694Координати: 50°46′46″N 12°52′1″E / 50.77944° СГШ; 12.86694° ИГД / 50.77944; 12.86694

Нојкирхен (германски: Neukirchen) — општина во округот Рудни Планини, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)