Покау-Ленгефелд

Координати: 50°43′N 13°11′E / 50.717° СГШ; 13.183° ИГД / 50.717; 13.183
Од Википедија — слободната енциклопедија
Покау-Ленгефелд
Градското собрание на Ленгефелд
Градското собрание на Ленгефелд
Градското собрание на Ленгефелд
Грб на Покау-Ленгефелд
Покау-Ленгефелд во рамките на Германија
Покау-Ленгефелд
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Градски единици 14
Градоначалник Хајко Фридеман
Основни податоци
Површина 83,57 км2
Надм. височина 440 м
Население 7.472 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 89 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09509 (Покау), 09514 (Ленгефелд)
Повик. бр. 037367
Портал www.pockau-lengefeld.de
Местоположба на градот Покау-Ленгефелд во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°43′N 13°11′E / 50.717° СГШ; 13.183° ИГД / 50.717; 13.183

Покау-Ленгефелд (германски: Pockau-Lengefeld) — град во округот Рудни Планини, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа на Рудните Планини, 23 километри југоисточно од Кемниц. Бил создаден со спојување на општината Покау и градот Ленгефелд на 1 јануари 2014 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]