Ленгефелд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ленгефелд
Место во Покау-Ленгефелд
Грб на Ленгефелд
Ленгефелд во рамките на Германија
Ленгефелд
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Град Покау-Ленгефелд
Основни податоци
Површина 45,52 км2
Надм. височина 440 м
Население 4.290  (31 декември 2012)
 - Густина 94 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09514
Повик. бр. 037367
Портал lengefeld.de
Координати 50°43′N 13°11′E / 50.717° СГШ; 13.183° ИГД / 50.717; 13.183Координати: 50°43′N 13°11′E / 50.717° СГШ; 13.183° ИГД / 50.717; 13.183

Ленгефелд (германски: Lengefeld) — поранешен град во округот Рудни Планини, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа на Рудните Планини, 23 километри југоисточно од Кемниц. На 1 јануари 2014 година бил споен со општината Покау и го создале градот Покау-Ленгефелд.