Покау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Покау
Место во Покау-Ленгефелд
Црква во Покау
Црква во Покау
Црква во Покау
Грб на Покау
Покау во рамките на Германија
Покау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Град Покау-Ленгефелд
Основни податоци
Површина 36,04 км2
Надм. височина 428 м
Население 3.867  (31 декември 2012)
 - Густина 107 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09509
Повик. бр. 037367
Портал www.pockau.de
Координати 50°42′N 13°13′E / 50.700° СГШ; 13.217° ИГД / 50.700; 13.217Координати: 50°42′N 13°13′E / 50.700° СГШ; 13.217° ИГД / 50.700; 13.217

Покау (германски: Pockau) — село и поранешна општина во округот Рудни Планини, во Саксонија, Германија. На 1 јануари 2014 година бил споен со градот Ленгефелд со цел да го создадат градот Покау-Ленгефелд.

Составни делови[уреди | уреди извор]

  • Форххајм
  • Герсдорф
  • Ненигмиле
  • Вернсдорф
  • Мартербишел