Прејди на содржината

Термалбад Визенбад

Координати: 50°37′0″N 13°1′0″E / 50.61667° СГШ; 13.01667° ИГД / 50.61667; 13.01667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Термалбад Визенбад
Терма во Термалбад
Терма во Термалбад
Терма во Термалбад
Грб на Термалбад Визенбад
Термалбад Визенбад во рамките на Германија
Термалбад Визенбад
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Месни единици 4
Градоначалник Хајнц Фишер
Основни податоци
Површина 24,62 км2
Надм. височина 418 м
Население 3.207 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 130 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09488
Повик. бр. 03733
Портал www.thermalkurort.de
Местоположба на Термалбад Визенбад во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°37′0″N 13°1′0″E / 50.61667° СГШ; 13.01667° ИГД / 50.61667; 13.01667

Термалбад Визенбад (германски: Thermalbad Wiesenbad) — општина во округот Рудни Планини, во Саксонија, Германија.

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)