Кенигсвалде

Координати: 50°32′48″N 13°2′50″E / 50.54667° СГШ; 13.04722° ИГД / 50.54667; 13.04722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кенигсвалде
Грб на Кенигсвалде
Кенигсвалде во рамките на Германија
Кенигсвалде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планин
Месни единици 2
Градоначалник Рони Венер (ДХС)
Основни податоци
Површина 19,54 км2
Надм. височина 500−730 м
Население 2.196 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 112 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09471
Повик. бр. 03733
Портал www.koenigswalde.de
Местоположба на Кенигсвалде во рамките на округот Рудни Планин
Карта
Карта
Координати 50°32′48″N 13°2′50″E / 50.54667° СГШ; 13.04722° ИГД / 50.54667; 13.04722

Кенигсвалде (германски: Königswalde) — општина во округот Рудни Планини, во Саксонија, Германија.

Зајдисонце близу Кенигсвалде

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Извори[уреди | уреди извор]

  • Кенигсвалде - Август Шуман: „Полн државен, поштенски и новински лексикон на Саксонија“, Том 5, Цвикау 1818, стр. 11 f. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Кенигсвалде во Историскиот именик на места во Саксонија (германски)