Еренфридерсдорф

Координати: 50°38′46″N 12°58′11″E / 50.64611° СГШ; 12.96972° ИГД / 50.64611; 12.96972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Еренфридерсдорф
Градското собрание на Еренфридерсдорф
Градското собрание на Еренфридерсдорф
Градското собрание на Еренфридерсдорф
Грб на Еренфридерсдорф
Еренфридерсдорф во рамките на Германија
Еренфридерсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Градоначалник Франк Улиг (СДП)
Основни податоци
Површина 15,86 км2
Надм. височина 550−731 м
Население 4.638 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 292 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09427
Повик. бр. 037341
Портал www.stadt-ehrenfriedersdorf.de
Местоположба на градот Еренфридерсдорф во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°38′46″N 12°58′11″E / 50.64611° СГШ; 12.96972° ИГД / 50.64611; 12.96972

Еренфридерсдорф (германски: Ehrenfriedersdorf) — град во округот Рудни Планини, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 8 километри северозападно од Анаберг-Буххолц и 21 километар јужно од Кемниц.

Театар[уреди | уреди извор]

На почетокот на 1990 година започнал фолклорниот театар, Mundarttheater am Greifenstein, кој бил основан во Еренфридерсдорф. Оваа театарска група ја презела традицијата Mettenspiel, игра како дел од Mettenschicht, која била изведувана од членови на рударското братство во згради од поранешните згради на рудникот за калај Sauberg.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]