Прејди на содржината

Шлетау

Координати: 50°33′31″N 12°57′4″E / 50.55861° СГШ; 12.95111° ИГД / 50.55861; 12.95111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шлетау
Градското собрание на Шлетау
Градското собрание на Шлетау
Градското собрание на Шлетау
Грб на Шлетау
Шлетау во рамките на Германија
Шлетау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Општ. заед. Шајбенберг-Шлетау
Градоначалник Матијас Грајфенхаген (ДХС)
Основни податоци
Површина 21,17 км2
Надм. височина 612 м
Население 2.345 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 111 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09487
Повик. бр. 03733
Портал www.schlettau-im-erzgebirge.de
Местоположба на градот Шлетау во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°33′31″N 12°57′4″E / 50.55861° СГШ; 12.95111° ИГД / 50.55861; 12.95111

Шлетау (германски: Schlettau) — град во округот Рудни Планини, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа во Рудните Планини, 5 километри југозападно од Анаберг-Буххолц и 12 километри источно од Шварценберг.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]