Поберсхау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поберсхау
Место во Мариенберг
Поберсхау
Поберсхау
Поберсхау
Грб на Поберсхау
Поберсхау во рамките на Германија
Поберсхау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Град Мариенберг
Место единици 2
Основни податоци
Површина 5,41 км2
Надм. височина 550 м
Население 2.014  (31 декември 2010)
 - Густина 372 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09496
Повик. бр. 03735
Портал www.pobershau.de
Координати 50°38′N 13°13′E / 50.633° СГШ; 13.217° ИГД / 50.633; 13.217Координати: 50°38′N 13°13′E / 50.633° СГШ; 13.217° ИГД / 50.633; 13.217

Поберсхау (германски: Pobershau) — село и поранешна општина во округо Рудни Планини, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2012 година е дел од градот Мариенберг.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Поберсхау се наоѓа во долината на Роте Покау, притока на Шварце Покау. Селото Ритерсберг се наоѓа северно од главното село на левиот брег на Роте Покау. Селото Хинтерер Грунд се наоѓа источно од селото во долината на Шварце Покау. Највисоката точка во Поберсхаус се наоѓа на 700,5 метри близу планината Каценштајне. Најниската точка е на 500 метри во Книбрехе, област околу вливот на Роте и Шварце Покау.

Делови[уреди | уреди извор]

Општината е поделена на два дела:

  • Поберсхау
  • Ритерсберг

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]