Разлика помеѓу преработките на „Координирано универзално време“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
#WPWPMK #WPWP
с (→‎Надворешни врски: Јазична исправка, replaced: сајт → мрежно место, бен мрежно → бено мрежно)
(#WPWPMK #WPWP)
[[File:World Time Zones Map.png|thumb|upright=2.0|Светска карта на тековните временски зони ]]
 
'''Координирано универзално време''' или '''UTC'''<ref name=FAQ>National Institute of Standards and Technology [http://www.nist.gov/pml/div688/utcnist.cfm#cut Time and frequency FAQ].</ref> ([[англиски јазик|англиски]]: '''UTC''' - ''Coordinated Universal Time'', фран. ''Temps Universel Coordonné'') е високо прецизно стандардно атомско време, кое приближно го следи универзалното време. Засновано е на законите на разни земји во светот односно на [[часовен појас|часовните појаси]], кои се прикажуваат позитивно или негативно во однос на УТЦ. Друго име за ова време е З-време или Зулу-време (го користи армијата на [[САД]], на пример).
 

Прегледник