Рохлиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рохлиц
Кула Фридрих Август
Кула Фридрих Август
Грб на Рохлиц
Рохлиц is located in Германија
Рохлиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Градоначалник Јоахим Кнапе (СлДП)
Основни податоци
Површина 23,71 км2
Надм. височина 163 м
Население 5.710 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 241 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09306
Повик. бр. 03737
Портал www.rochlitz.de
Местоположба на градот Рохлиц во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Координати 51°2′53″N 12°47′55″E / 51.04806° СГШ; 12.79861° ИГД / 51.04806; 12.79861Координати: 51°2′53″N 12°47′55″E / 51.04806° СГШ; 12.79861° ИГД / 51.04806; 12.79861

Рохлиц (германски: Rochlitz) — град во округот Средна Саксонија, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Рохлиц е седиште на истоимената општинската заедница, составена од нејзините членови Кенигсфелд, Зелиц и Цетлиц. Градот се наоѓа на реката Цвикауер Мулде, 26 километри северозападно од Кемниц.

Историја[уреди | уреди извор]

Во текот на Втората светска војна, во градот се наоѓал подкамп на концентрациониот логор Флосенбирг.[2]

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Поврзано: Список на збратимени градови во Германија

Рохлиц е збратимен со следниве градови:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)
  2. Кристин О‘Киф. Tartanplace.com, Концентрациони логори.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]