Лихтенберг (Средна Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лихтенберг
Црква во Лихтенберг
Црква во Лихтенберг
Грб на Лихтенберг
Лихтенберг (Средна Саксонија) во рамките на Германија
Лихтенберг (Средна Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Општ. заед. Лихтенберг
Месни единици 3
Градоначалник Штефи Шедлих
Основни податоци
Површина 33,17 км2
Надм. височина 311 м
Население 2.673 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 81 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09638
Повик. бр. 037323
Портал www.lichtenberg-erzgebirge.de
Местоположба на Лихтенберг во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Координати 50°50′6″N 13°25′20″E / 50.83500° СГШ; 13.42222° ИГД / 50.83500; 13.42222Координати: 50°50′6″N 13°25′20″E / 50.83500° СГШ; 13.42222° ИГД / 50.83500; 13.42222

Лихтенберг (германски: Lichtenberg) — општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)