Прејди на содржината

Зелиц

Координати: 51°1′53″N 12°49′14″E / 51.03139° СГШ; 12.82056° ИГД / 51.03139; 12.82056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зелиц
Поранешно црковно училиште во Зелиц
Поранешно црковно училиште во Зелиц
Поранешно црковно училиште во Зелиц
Грб на Зелиц
Зелиц во рамките на Германија
Зелиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Општ. заед. Рохлиц
Месни единици 24
Градоначалник Хорст Беман
Основни податоци
Површина 31,08 км2
Надм. височина 224 м
Население 1.669 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09306
Повик. бр. 03737
Портал www.gemeinde-seelitz.de/
Местоположба на Зелиц во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Карта
Координати 51°1′53″N 12°49′14″E / 51.03139° СГШ; 12.82056° ИГД / 51.03139; 12.82056

Зелиц (германски: Seelitz) — општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)