Векселбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Векселбург
Манастирската црква
Манастирската црква
Грб на Векселбург
Векселбург is located in Германија
Векселбург
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Месни единици 13
Градоначалник Ренате Науман
Основни податоци
Површина 25,59 км2
Надм. височина 185 м
Население 1.766 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 69 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09306
Повик. бр. 037384
Портал www.wechselburg.de
Местоположба на Векселбург во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Координати 51°0′11″N 12°46′36″E / 51.00306° СГШ; 12.77667° ИГД / 51.00306; 12.77667Координати: 51°0′11″N 12°46′36″E / 51.00306° СГШ; 12.77667° ИГД / 51.00306; 12.77667

Векселбург (германски: Wechselburg) — општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)