Валдхајм (Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Валдхајм
Центарот на градот
Центарот на градот
Грб на Валдхајм
Валдхајм (Саксонија) is located in Германија
Валдхајм (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Општ. заед. Валдхајм
Градски единици 5
Градоначалник Штефен Блех
Основни податоци
Површина 41,62 км2
Надм. височина 266 м
Население 8.951 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 215 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 04736
Повик. бр. 034327
Портал www.stadt-waldheim.de
Местоположба на градот Валдхајм во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Координати 51°4′0″N 13°1′0″E / 51.06667° СГШ; 13.01667° ИГД / 51.06667; 13.01667Координати: 51°4′0″N 13°1′0″E / 51.06667° СГШ; 13.01667° ИГД / 51.06667; 13.01667

Валдхајм (германски: Waldheim) — град во округот Средна Саксонија, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа на реката Чопау, 9 километри југозападно од Дебелн и 28 километри северно од Кемниц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]