Прејди на содржината

Вајсенборн (Саксонија)

Координати: 50°52′0″N 13°25′0″E / 50.86667° СГШ; 13.41667° ИГД / 50.86667; 13.41667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вајсенборн
Замок во Вајсенборн
Замок во Вајсенборн
Замок во Вајсенборн
Вајсенборн (Саксонија) во рамките на Германија
Вајсенборн (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Општ. заед. Лихтенберг
Градоначалник Удо Екерт (СлДП)
Основни податоци
Површина 22,51 км2
Надм. височина 488 м
Население 2.489 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 111 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09600
Повик. бр. 03731
Портал www.weissenborn-erzgebirge.de
Местоположба на Вајсенборн во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Карта
Координати 50°52′0″N 13°25′0″E / 50.86667° СГШ; 13.41667° ИГД / 50.86667; 13.41667

Вајсенборн (германски: Weißenborn) — општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)