Прејди на содржината

Гросхартмансдорф

Координати: 50°47′50″N 13°19′10″E / 50.79722° СГШ; 13.31944° ИГД / 50.79722; 13.31944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гросхартмансдорф
Црква во Гросхартмансдорф
Црква во Гросхартмансдорф
Црква во Гросхартмансдорф
Гросхартмансдорф во рамките на Германија
Гросхартмансдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Градоначалник Вернер Шуберт (ДХС)
Основни податоци
Површина 32,23 км2
Надм. височина 509 м
Население 2.465 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 76 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09618
Повик. бр. 037329
Портал grosshartmannsdorf.de
Местоположба на Гросхартмансдорф во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Карта
Координати 50°47′50″N 13°19′10″E / 50.79722° СГШ; 13.31944° ИГД / 50.79722; 13.31944

Гросхартмансдорф (германски: Großhartmannsdorf) — општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)