Дорфкемниц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дорфкемниц
Црква во Дорфкемниц
Црква во Дорфкемниц
Дорфкемниц is located in Германија
Дорфкемниц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Општ. заед. Зајда
Градоначалник Хајделинд Штраус (ДХС)
Основни податоци
Површина 29,53 км2
Надм. височина 572 м
Население 1.536 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09619
Повик. бр. 037320, 037365
Местоположба на Дорфкемниц во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Координати 50°45′51″N 13°26′48″E / 50.76417° СГШ; 13.44667° ИГД / 50.76417; 13.44667Координати: 50°45′51″N 13°26′48″E / 50.76417° СГШ; 13.44667° ИГД / 50.76417; 13.44667

Дорфкемниц (германски: Dorfchemnitz) — општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)