Прејди на содржината

Алтмитвајда

Координати: 50°58′4″N 12°57′28″E / 50.96778° СГШ; 12.95778° ИГД / 50.96778; 12.95778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Алтмитвајда
Алтмитвајда
Алтмитвајда
Алтмитвајда
Грб на Алтмитвајда
Алтмитвајда во рамките на Германија
Алтмитвајда
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Општ. заед. Митвајда
Градоначалник Ханс Штајнхоф
Основни податоци
Површина 14,07 км2
Надм. височина 286 м
Население 1.872 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 133 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09648
Повик. бр. 03727
Портал Gemeinde Altmittweida
Местоположба на Алтмитвајда во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Карта
Координати 50°58′4″N 12°57′28″E / 50.96778° СГШ; 12.95778° ИГД / 50.96778; 12.95778

Алтмитвајда (германски: Altmittweida) — општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)