Августусбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Августусбург
Поглед на Августусбург
Поглед на Августусбург
Грб на Августусбург
Августусбург is located in Германија
Августусбург
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Градоначалник Евелин Југелт (ДХС)
Основни податоци
Површина 23,42 км2
Надм. височина 516 м
Население 4.512 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 193 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09573
Повик. бр. 037291
Портал www.augustusburg.de
Местоположба на градот Августусбург во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Координати 50°48′52″N 13°06′0″E / 50.81444° СГШ; 13.10000° ИГД / 50.81444; 13.10000Координати: 50°48′52″N 13°06′0″E / 50.81444° СГШ; 13.10000° ИГД / 50.81444; 13.10000

Августусбург (германски: Augustusburg) — град во округот Средна Саксонија, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 12 километри источно од Кемниц. Августусбург е познат по ловечкиот замок (Jagdschloss) Августусбург.

Градот ги вклучува и следниве градски делови:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]