Прејди на содржината

Кенигсхајн-Видерау

Координати: 50°58′15″N 12°51′45″E / 50.97083° СГШ; 12.86250° ИГД / 50.97083; 12.86250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кенигсхајн-Видерау
Куќата во која е родена Клара Цеткин
Куќата во која е родена Клара Цеткин
Куќата во која е родена Клара Цеткин
Кенигсхајн-Видерау во рамките на Германија
Кенигсхајн-Видерау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Месни единици 4
Градоначалник Јоханес Фојгт
Основни податоци
Површина 30,89 км2
Надм. височина 300 м
Население 2.580 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 84 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09306
Повик. бр. 037202
Портал www.koenigshain-wiederau.de
Местоположба на Кенигсхајн-Видерау во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Карта
Координати 50°58′15″N 12°51′45″E / 50.97083° СГШ; 12.86250° ИГД / 50.97083; 12.86250

Кенигсхајн-Видерау (германски: Königshain-Wiederau) — општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Видерау, дел од Кенигсхајн-Видерау, е родното место на Клара Цеткин.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)