Нидервиза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нидервиза
Црква во Нидервиза
Црква во Нидервиза
Грб на Нидервиза
Нидервиза is located in Германија
Нидервиза
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Градоначалник Дитмар Хом
Основни податоци
Површина 16,17 км2
Надм. височина 300 м
Население 4.859 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 300 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09577
Повик. бр. 03726, 037206
Портал www.niederwiesa.de
Местоположба на Нидервиза во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Координати 50°51′48″N 13°1′21″E / 50.86333° СГШ; 13.02250° ИГД / 50.86333; 13.02250Координати: 50°51′48″N 13°1′21″E / 50.86333° СГШ; 13.02250° ИГД / 50.86333; 13.02250

Нидервиза (германски: Niederwiesa) — општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)