Бранд-Ербисдорф

Координати: 50°52′8″N 13°19′19″E / 50.86889° СГШ; 13.32194° ИГД / 50.86889; 13.32194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бранд-Ербисдорф
Градското собрание на Бранд-Ербисдорф
Градското собрание на Бранд-Ербисдорф
Градското собрание на Бранд-Ербисдорф
Грб на Бранд-Ербисдорф
Бранд-Ербисдорф во рамките на Германија
Бранд-Ербисдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Градски единици 7
Градоначалник Мартин Антонов (независен)
Основни податоци
Површина 46,24 км2
Надм. височина 480 м
Население 9.145 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 198 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09618
Повик. бр. 037322
Портал www.brand-erbisdorf.de
Местоположба на градот Бранд-Ербисдорф во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Карта
Координати 50°52′8″N 13°19′19″E / 50.86889° СГШ; 13.32194° ИГД / 50.86889; 13.32194

Бранд-Ербисдорф (германски: Brand-Erbisdorf) — град во округот Средна Саксонија, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 5 километри јужно од Фрајберг.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]