Мулда (Германија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мулда
Црква во Мулда
Црква во Мулда
Црква во Мулда
Мулда (Германија) во рамките на Германија
Мулда (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Градоначалник Рајнер Штил
Основни податоци
Површина 43,08 км2
Надм. височина 505 м
Население 2.457 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09619
Повик. бр. 037320
Местоположба на Мулда во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Карта
Координати 50°47′N 13°25′E / 50.783° СГШ; 13.417° ИГД / 50.783; 13.417Координати: 50°47′N 13°25′E / 50.783° СГШ; 13.417° ИГД / 50.783; 13.417

Мулда (германски: Mulda) — општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)