Франкенберг (Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Франкенберг
Frankenberg
Поглед од градот
Поглед од градот
Поглед од градот
Грб на Франкенберг Frankenberg
Франкенберг (Саксонија) во рамките на Германија
Франкенберг (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Градоначалник Томас Фирмених (ДХС)
Основни податоци
Површина 65,42 км2
Надм. височина 262 м
Население 13.784 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 211 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09669
Повик. бр. 037206
Портал www.frankenberg-sachsen.de
Местоположба на градот Франкенберг
Frankenberg во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Карта
Координати 50°54′39″N 13°2′16″E / 50.91083° СГШ; 13.03778° ИГД / 50.91083; 13.03778Координати: 50°54′39″N 13°2′16″E / 50.91083° СГШ; 13.03778° ИГД / 50.91083; 13.03778

Франкенберг (германски: Frankenberg или исто така Frankenberg/Sa.) — град во округот Средна Саксонија, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа на реката Чопау, 12 километри североисточно од Кемниц.

Во него бил сместен нацистичкиот концентрационен камп Заксенбург.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]