Таура

Од Википедија — слободната енциклопедија
Таура
Административна зграда во Таура
Административна зграда во Таура
Административна зграда во Таура
Грб на Таура
Таура во рамките на Германија
Таура
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Општ. заед. Бургштет
Месни единици 3
Градоначалник Клаус Вивус
Основни податоци
Површина 11,11 км2
Надм. височина 304 м
Население 2.340 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 211 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09249
Повик. бр. 03724
Портал www.gemeinde-taura.de
Местоположба на Таура во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Карта
Координати 50°55′6″N 12°50′27″E / 50.91833° СГШ; 12.84083° ИГД / 50.91833; 12.84083Координати: 50°55′6″N 12°50′27″E / 50.91833° СГШ; 12.84083° ИГД / 50.91833; 12.84083

Таура (германски: Taura) — општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)