Бобрич-Хилберсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бобрич-Хилберсдорф

Bobritzsch-Hilbersdorf

Црква во Хилберсдорф
Црква во Хилберсдорф
Црква во Хилберсдорф
Бобрич-Хилберсдорф во рамките на Германија
Бобрич-Хилберсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Основни податоци
Површина 55,24 км2
Надм. височина 458 м
Население 5.622 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 102 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09627
Повик. бр. 03731, 037325
Портал www.bobritzsch.de
Местоположба на Бобрич-Хилберсдорф во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Карта
Координати 50°54′N 13°26′E / 50.900° СГШ; 13.433° ИГД / 50.900; 13.433Координати: 50°54′N 13°26′E / 50.900° СГШ; 13.433° ИГД / 50.900; 13.433

Бобрич-Хилберсдорф (германски: Bobritzsch-Hilbersdorf) — општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија, создадена на 1 јануари 2012 година со спојување на поранешните општини Бобрич и Хилберсдорф.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)
  2. [1] Медија сервис на Покраината Саксонија