Прејди на содржината

Флеа

Координати: 50°51′21″N 13°4′17″E / 50.85583° СГШ; 13.07139° ИГД / 50.85583; 13.07139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Флеа
Административна зграда во Флеа
Административна зграда во Флеа
Административна зграда во Флеа
Грб на Флеа
Флеа во рамките на Германија
Флеа
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Градоначалник Фридрих Шлосер (ДХС)
Основни податоци
Површина 27,61 км2
Надм. височина 275 м
Население 10.607 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 384 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09557
Повик. бр. 03726
Портал www.floeha.de
Местоположба на градот Флеа во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Карта
Координати 50°51′21″N 13°4′17″E / 50.85583° СГШ; 13.07139° ИГД / 50.85583; 13.07139

Флеа (германски: Flöha) — град во округот Средна Саксонија, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Флеа се наоѓа на устието на двете реки Чопау и Флеа, 10 километри источно од Кемниц.

Историја

[уреди | уреди извор]

Во текот на Втората светска војна во градот имало подкамп на концентрациониот логор Флосенбирг.[2]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)
  2. Кристин О’Киф. Концентрациони логори

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]