Крибштајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крибштајн
Замок Крибштајн
Замок Крибштајн
Грб на Крибштајн
Крибштајн is located in Германија
Крибштајн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Месни единици 7
Градоначалник Волфрам Тиме
Основни податоци
Површина 31,00 км2
Надм. височина 272 м
Население 2.058 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 66 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09648
Повик. бр. 034327
Портал www.kriebstein.de
Местоположба на Крибштајн во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Координати 51°3′0″N 13°1′11″E / 51.05000° СГШ; 13.01972° ИГД / 51.05000; 13.01972Координати: 51°3′0″N 13°1′11″E / 51.05000° СГШ; 13.01972° ИГД / 51.05000; 13.01972

Крибштајн (германски: Kriebstein) — општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)