Прејди на содржината

Зајда

Координати: 50°43′N 13°25′E / 50.717° СГШ; 13.417° ИГД / 50.717; 13.417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зајда
Поглед на Дрезденска улица
Поглед на Дрезденска улица
Поглед на Дрезденска улица
Грб на Зајда
Зајда во рамките на Германија
Зајда
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Општ. заед. Зајда
Градоначалник Фолкер Кренерт (ДХС)
Основни податоци
Површина 35,17 км2
Надм. височина 680 м
Население 1.713 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09619
Повик. бр. 037365
Портал www.sayda.de
Местоположба на градот Зајда во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Карта
Координати 50°43′N 13°25′E / 50.717° СГШ; 13.417° ИГД / 50.717; 13.417

Зајда (германски: Sayda) — град во округот Средна Саксонија, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 24 километри јужно од Фрајберг и 28 километри северно од Хомутов.

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]