Прејди на содржината

Штригистал

Координати: 50°59′30″N 13°11′10″E / 50.99167° СГШ; 13.18611° ИГД / 50.99167; 13.18611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штригистал
Црква во Штригистал
Црква во Штригистал
Црква во Штригистал
Грб на Штригистал
Штригистал во рамките на Германија
Штригистал
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Општ. заед. Штригистал
Месни единици 6
Градоначалник Бернд Вагнер
Основни податоци
Површина 77,04 км2
Надм. височина 240−373 м
Население 4.623 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09661
Повик. бр. 037207, 034322
Портал www.striegistal.de
Местоположба на Штригистал во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Карта
Координати 50°59′30″N 13°11′10″E / 50.99167° СГШ; 13.18611° ИГД / 50.99167; 13.18611

Штригистал (германски: Striegistal) — општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија. Во 1994 година, обединувањето на општините Берберсдорф, Шмалбах, Госберг, Мобендорф и Папендорф со Калтофен во Рамен, со регионалната општинска реформа, се создала општината Штригистал. Го добиле името од двете реки, кои течат низ општината, Мала и Голема Штригис.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)